Ubuntu Cinnamon

Припустимо, вам дуже подобається графічна оболонка Cinnamon. Та й як вона може не до вподоби. Але виробники, команда «М'яти», а також їхній форум і так звана спільнота, позитиву у ваше життя не додали. Отже, розглянемо гідну альтернативу.
Ubuntu Cinnamon

Одразу після встановлення Ubuntu Cinnamon випилюємо шпигунський мотлох від компанії Canonical. Відкриваємо віконце емулятора терміналу та копіюємо туди команду:

sudo apt remove whoopsie apport kerneloops unattended-upgrades rsyslog update-manager update-notifier && sudo apt autoremove

Вставляти скопійоване можна вінтажною комбінацією клавіш Shift+Insert. Ну чи за допомогою меню під правим кліком.

На наступному етапі зробимо видимим список додатків, що автоматично запускаються на початку кожного сеансу. Команда для згодовування терміналу виглядає так:

sudo sed -i "s/NoDisplay=true/NoDisplay=false/g" /etc/xdg/autostart/*.desktop

Ось тепер можна відкрити програму Startup Applications і прополоти список з метою полегшення роботи системи та, відповідно, економії заряду батареї ноутбука.

Настав час розібратися з кодеками. Оскільки це Ubuntu, в емуляторі терміналу виконуємо таку команду:

sudo apt install ubuntu-restricted-extras

Щоб владнати питання з ліцензійною угодою, до маленької кнопки OK пересуваємось клавішею Tab. Ну а потім Enter натискаємо, звісно.

Після всіх цих дій бажано перезапустити сеанс, щоб зміни набули чинності. Тобто вийти й увійти. І продовжувати здійснення налаштувань, але вже не загальносистемних, а персональних.

Плюс зліва внизу для додавання мови

Розкладка клавіатури: System Settngs — Keyboard — Layouts — плюс зліва внизу для додавання мови. Комбінація клавіш для перемикання розкладки – кнопка Options – Switching to another layout. Індикатор на панелі задач має з'явитись сам. Екранна клавіатура також є.

Switching to another layout

Файловий менеджер Nemo — Edit — Peferences — Behavior — Media handling — знімаємо всі позначки, щоб робочий стіл не засмічувався зайвими повідомленнями при підключенні різноманітних зовнішніх пристроїв на зразок телефону.

Всі можуть бути втомленими й неуважними, тому якщо за недоглядом розробника графічні файли відкриваються не в тому, в чому треба, правий клік на зображенні — у властивостях шукаємо розділ Open with, вибираємо правильну програму — тиснемо Set as default.

Міжмережевий екран встановлюємо такою командою в емуляторі терміналу:

sudo apt install gufw

Знаходимо Firewall, запускаємо та активуємо перемикачем Status.

Далеко не всім до вподоби Gnome Videos (раніше відомий як Totem). Хтось терпіти не може цей кривий та ненажерливий виріб. Отже, вищезазначеним способом призначаємо відкриття аудіо та відео в чомусь іншому, наприклад, в Celluloid.

Плиткове розташування вікон (тайлінг, Tiling) у Cinnamon працює чітко, здійснюється клавішами Windows (Super) + стрілки.

Ubuntu має погану звичку записувати в апаратну частину комп'ютера час за Грінвічем, щойно підключаєте її до інтернету. Якщо на тому ж пристрої перезавантажуєтесь у Windows, там доведеться переводити годинник назад вручну. Причому, щоразу після кожного сеансу. Запобігаємо такій неприємній поведінці системи:

sudo systemctl stop systemd-timesyncd && sudo systemctl mask --global systemd-timesyncd

Діятиме протягом усієї Live-сесії, підключатися до інтернету можна сміливо. Та й як же інакше, адже треба перевірити працездатність Wi-Fi.

Беремо, звичайно, тільки версію з тривалою підтримкою, позначену як LTS. І ту, що вийшла приблизно на рік виробництва комп'ютера. Або трохи згодом. Тоді буде відповідне ядро ​​Linux із придатними драйверами.

Оскільки є нормальна підтримка UEFI, для створення завантажувальної флешки просто форматуємо її в FAT32 та копіюємо вміст ISO.

Linux Mint

Якщо людина не поінформована як слід, то візьме із сайту Linux Mint найновіший реліз із жахливим ядром шостої серії. Тому комп'ютер, що вийшов з моди, але ще досить нормально порався з Windows 10, відмовиться працювати з надто свіжою «М'ятою».
Linux Mint

Як мінімум, не захочуть читатися знімні накопичувачі з файловою системою NTFS, де зберігаються резервні копії ваших даних. Звук буде дуже глухим, неякісним. Відео піде із запинками, заїканнями та зависаннями. Зображення на дисплеї може смикатися у страшних конвульсіях. Загалом, глибоке розчарування Linux залишиться до кінця життя.

А хто поінформований добре, той зайде до розділу офіційного сайту All Versions і завантажить, наприклад, Linux Mint 21.3 «Virginia» Cinnamon, добре відполірований і з чудовим ядром 5.15. Тільки в цьому випадку перехід з Windows 10, позбавленої підтримки і тому дуже небезпечною, буде справді ефективним і принесе лише позитивні емоції.

Чому так? Тому що інсайдери, найняті корпораціями, поступово псують ядро ​​Linux, руйнують ізсередини. Повільно, планомірно. Отже, продукція минулих років набагато якісніша.

Ще раз: найсвіжіший реліз — лише для новенького блискучого комп'ютера, який ще пахне духами продавщиці в магазині. Для вже пошарпаного — попередній випуск. Бажано такий, що відбувся приблизно в рік придбання пристрою. І обов'язково із трійкою наприкінці номера. Ось тепер можна переходити до початкових налаштувань. Діятимемо за допомогою програми System Settings, де зібрано майже все потрібне.

Мова

Розкладка клавіатури: розділ Keyboard — плюс зліва внизу — вибираємо мову.  Тиснемо Options справа внизу — розгортаємо Switch to another layout — вибираємо зручну комбінацію клавіш для перемикання між мовами. Одну чи кілька.

Комбінація клавіш

Файловий менеджер Nemo: Edit — Preferences — Behavior — знімаємо всі позначки в розділі Media Handling. Тепер при підключенні телефону не буде зайвих безглуздих повідомлень на стільниці (робочому столі).

Приводимо до ладу файловый менеджер

Повідомлення: Notifications — деактивуємо перемикач напроти Enable notifications. Ніщо не відволікатиме від роботи і всіляко не дошкулятиме. Але звуки повідомлені у розділі Sound теж корисно прибрати.

Notifications

Подбаємо про приватність. Privacy — деактивуємо перемикачі навпроти Remember recently accessed files та Internet connectivity.

Приватність

Міжмережевий екран: Firewall — підвищуємо привілеї за допомогою пароля — активуємо перемикач Status. Для звичайного середнього користувача цього достатньо.

Firewall

Зовнішній вигляд налаштовуємо у розділі Appearance, він зазвичай на початку System Settings. Темну тему включаємо та налаштовуємо в Themes.

Маємо чудовий плеєр Celluloid, раніше відомий як Totem. Можна одразу після встановлення системи дивитися концерти. Але для інших програм необхідні кодеки мультимедіа. Наприклад, для редагування відео та аудіо. Головне меню — Sound & Video — Install Multimedia Codecs.

Кодеки

Кнопку головного меню можна змінити. Правий клік на ній — Configure — кнопка у рядку Icon — вибираємо сіточку з крапок замість логотипу.

Налаштування головного меню

Як розмістити кнопки в центрі панелі. Правий клік на ній — перемикач Panel edit mode. Перетягуємо кнопки на невелику зелену область в середині. Після цього Panel edit mode вимикаємо.

Panel edit mode

Щоб заповнити спорожнілий лівий кінець панелі чимось корисним, правий клік на панелі — Applets — вибираємо і тиснемо плюсик внизу віконця.

Applets

Новий елемент з'явиться праворуч. Перетягуємо вліво так само, як і минулого разу, включивши Panel edit mode.

Софт найпростіше встановлювати за допомогою дуже зручної програми Software Manager. Це щось подібне до магазину додатків, але там практично все безкоштовне. Знаходимо потрібне, клацаємо кнопку Install, вводимо пароль — все само завантажиться й встановиться.

Власне, на цьому можна зупинитися. Всі інші налаштування не є важливими та здійснюються відповідно до персональних вподобань.

Однак бажаючі можуть ознайомитися з жахливим темним терміналом. Тобто з емулятором терміналу. Знаходимо у головному меню, запускаємо. І тут теж виконаємо корисну справу. Наприклад, зробимо видимими приховані програми в Startup Applications, цей розділ причаївся в самому низу System Settings.

Копіюємо команду, вставляємо у віконце терміналу за допомогою контекстного меню під правим кліком або вінтажною комбінацією Shift+Insert:

sudo sed -i "s/NoDisplay=true/NoDisplay=false/g" /etc/xdg/autostart/*.desktop


Enter, пароль користувача, знову Enter. Після цього можна йти в Startup Applications і деактивувати все те, що вам не потрібно. Сміливо випилюємо Bump Virtualbox Resolution, Evolution Alarm Notify, Geolue Demo Agent, Onboard, Orca Screen Reader. Без цього все працюватиме швидше.

Та й ще про термінал. Нинішні операційні системи з ядром Linux відразу після підключення до інтернету дуже люблять записувати в апаратну частину комп'ютера час за Грінвічем. А підключатися під час Live-сесії потрібно, як же інакше перевірити працездатність Wi-Fi. Тому перед коннект виконуємо команду:

sudo systemctl stop systemd-timesyncd && sudo systemctl mask --global systemd-timesyncd

Блокування діятиме під час усієї Live-сесії. Коли повернетеся до Windows, вручну переводити годинник назад не доведеться.

Флешку для встановлення системи зберігаємо в сухому прохолодному місці. Якщо є вільний час, періодично дістаємо, запускаємо Linux Mint, опановуємо потихеньку. Щодо видалення Windows, із цим можна не поспішати, якщо поки все терпимо. Проблеми з «десяткою», яка не підтримується, у будь-якому випадку неминучі. А до неминучого треба добре підготуватися заздалегідь.

Linux Mint Mate

Коли новачкам рекомендуються якісь дистрибутиви, першим згадується Linux Mint («М'ята»). Розглянемо версію з робочим столом Mate, тому що ця графічна оболонка є досить легкою, але при цьому добре налаштовується у всіх важливих дрібницях. (Наприклад, на відміну від ситуації у XFCE, тут можна вказати швидкість та чутливість сенсорної панелі, призначити автоматичне вимикання тачпаду під час друку на клавіатурі.) Чим відрізняється від інших дистрибутивів, де також є Mate, з погляду простого користувача? Легким встановленням драйверів nVidia та якісним оформленням.

Linux Mint Mate

Але найголовніше полягає в тому, що Linux Mint є універсальним, придатним для будь-яких цілей. Можна вивчати, як працюють операційні системи з ядром Linux. Якщо немає бажання, то можна й не вивчати, просто користуватися так само, як користуєтеся Windows. Немає жодної необхідності напружуватися. Хочете запам'ятовувати команди в терміналі — завжди будь ласка. Не хочете — та й добре, нормально буде взагалі без терміналу, адже все легко керується зручними засобами. Здійснити налаштування, встановити або видалити програми, додати кодеки та драйвери — питання кількох кліків.

Спочатку відкриваємо будь-яке віконце, чіпляємо мишкою заголовок, рухаємо праворуч-ліворуч і дивимося, чи немає екранних розривів зображення (tearing). Адже «М'ята» заснована на Ubuntu, тому будь-що може трапитись. Якщо частина вікна з'їжджає, не встигаючи за рухом, пробуємо вилікувати. Згадуємо, що Linux Mint базується на Ubuntu, тому можна спробувати встановити додаткові драйвери. Знаходимо в головному меню програму Control Center, йдемо в розділ Driver Manager, а далі все очевидно.

Driver Manager

Не допомогло? Отже, доведеться спробувати інший випуск з офіційного сайту, виготовлений ранніше. Або навпаки, беремо свіжіший. Правило дуже просте: щоб операційна система якнайкраще потоваришувала з обладнанням, потрібно вибирати реліз, що вийшов приблизно того ж року, коли був куплений комп'ютер, або трохи пізніше. Максимум через пару років після придбання пристрою. Тоді в ядрі Linux знайдуться максимально придатні драйвери. (З нових ядер підтримка «застарілого» обладнання прибирається. Капіталізм, що вдієш. Спонсори розробників Linux хочуть, щоб люди частіше бігали в магазини за потужним «залізяччям», викидаючи ще придатні для роботи пристрої.)

Налаштування тачпада

В інших дистрибутивах з Mate налаштування сенсорної панелі, тобто тачпада, трохи проблематичне. Віконце не влазить у невеликі дисплеї ноутбуків. Тут, у «М'яті», це дрібне недоопрацювання усунуто. Не доведеться тягати вікно вгору, затиснувши клавішу Alt, кнопки внизу видно й так.

Sound

Доктрина максимальної незручності вимагає, щоб хоч якісь моменти дратували. Щоб люди випромінювали енергію негативних почуттів. Тому за замовчуванням скрізь і завжди, у будь-якому дистрибутиві, навіть у найжалюгіднішому й мало кому потрібному, включені всі звуки системних повідомлень. Ідемо в налаштування, в Control Center, який легко виявити у головному меню. Шукаємо розділ Sound і ставимо відмітку поруч із Mute у рядку Alert volume.

Caja

Другий момент — файловий менеджер Caja намагається відкрити вміст підключеного телефону ще до того, як користувач дозволив це дотиком на екрані апарата, і завалює робочий стіл повідомленнями про якусь безглузду помилку. Відключаємо таку поведінку в налаштуваннях файлового менеджера: Edit — Preferences — Media — знімаємо відмітку з Browse media when inserted.
Розкладка клавіатури

Розкладка клавіатури

Розкладка клавіатури призначається просто. Спочатку потрібно її додати: Control Center — Keyboard — Layouts — Add. Тепер призначаємо комбінацію клавіш для перемикання: кнопка Options — Switching to another layout — обираємо бажаний варіант.

Все інше, включаючи період бездіяльності перед блокуванням екрану та всілякі елементи оформлення — справа смаків та вподобань. Темну тему можна вибирати сміливо (на відміну від ситуації в Mate загалом), головне меню не залишиться світлим.

Темна тема

Також бажано збільшити розмір шрифтів на один-два пункти. Занадто дрібні — також прояв доктрини максимальної незручності.

Настав час переходити до дуже важливого питання про те, чи можна слухати музику за роботою. Адже без цього ніяк. Так, можна, в комплект входить дуже хороший плеєр Celluloid, що відтворює все без жодних запинок.

Celluloid

Однак, якщо плануєте працювати з аудіо та відео, потрібен повний комплект кодеків мультимедіа, якими користуватимуться різні програми. Control CenterSystem Reports — зелена кнопка Install the Multimedia Codecs — виконуємо інструкції на екрані.

System Reports, зелена кнопка

Що це таке, налаштування Firewall? Все дуже просто: активуємо перемикач Status, підвищивши привілеї, та забуваємо про цю сутність назавжди. Що саме ми зробили? Заборонили всім бажаючим підключатися до вас через мережу. Тепер дозволені лише з'єднання, ініційовані з вашого комп'ютера. Для простого користувача такий рівень безпеки цілком достатній.

Firewall

Дуже важливий етап первинного налаштування — прибрати з автозапуску все зайве. Як неважко здогадатися, нам знову знадобиться Control Center. У розділі Startup Applications відзначаємо Show hidden, щоб побачити всі програми, що пхаються в автозавантаження. (Їх там трохи більше, ніж в інших дистрибутивах.) Деактивуємо Bump Virtualbox Resolution, Evolution Alarm Notify, Geolue Demo Agent, Onboard, Orca Screen Reader, Support for nVidia Prime, System Reports, Update Manager, Warpinator, mintWelcome. (Вражає списочок, так? Ну треба ж робити систему максимально важкою й таким чином змушувати регулярно купувати потужніше «залізяччя». Капіталізм.) Якщо постійно не користуєтесь Bluetooth, з нього відмітку також знімаємо. Коли необхідно, весь цей мотлох можна запускати вручну.

Треба прополоти автозапуск

Найпростіший та інтуїтивно зрозумілий інструмент встановлення додатків — Software Manager. Поводиться пристойно, після закриття свого віконця не продовжує висіти в оперативній пам'яті, на відміну від аналогічної програми в одному дуже розрекламованому робочому столі з планшетним інтерфейсом.

Software Manager

Слід мати на увазі, що «М'ята» після підключення до інтернету вписує в апаратну частину комп'ютера час за Грінвічем, оскільки базується на Ubuntu і від неї успадковує таку неприємну поведінку. Виправляємо на час Live-сесії:

sudo systemctl stop systemd-timesyncd && sudo systemctl mask --global systemd-timesyncd

Оптимальний варіант — придбати вживаний «застарілий» ноутбук за скромною ціною (дешевий, тому що вже непридатний для Windows) і вже на ньому знайомиться зі світом Linux, поки не чіпаючи основний пристрій (він теж неминуче «застаріє», ось і знадобляться навички).

Ubuntu Mate

Офіційний різновид операційної системи Ubuntu під назвою Ubuntu Mate сподобається тим, хто ностальгує за золотим часом вінтажного робочого столу Gnome-2. Його безпосереднім продовженням Mate є. Також прийде до душі розумним та економним, чий комп'ютер не відповідає вимогам для встановлення Windows-11, але немає навіть тіні бажання бігти до магазину за новим.

Ubuntu Mate

Ну і, звичайно, Ubuntu Mate виявиться вдалим варіантом для власників ноутбуків, оскільки відрізняється низьким споживанням ресурсів, що сприяє збільшенню терміну автономної роботи пристрою. Але не за рахунок спрощення функціональності, з нею все гаразд, багато що легко налаштовується.

Центр керування

Налаштувань справді вистачає, тому розглянемо докладно лише найважливіші. Почнемо із призначення розкладки клавіатури. Відкриваємо головне меню кнопкою на верхній панелі, йдемо до Центру керування.

Розкладки клавіатури

Знаходимо розділ клавіатури (яка тут чомусь називається Набірниця), переходимо до секції з очевидною назвою Розкладки та тиснемо кнопку Додати, якщо не обирали українську мову під час встановлення. Якщо обирали, то вже є.

Після цього тиснемо Параметри, шукаємо у списку Перемикання на іншу розкладку (Switching to another layout), відзначаємо галочкою зручну комбінацію клавіш.

Тепер у тому самому Центрі керування знаходимо та відкриваємо міжмережевий екран. Тобто Firewall. Він же брандмауер. Вводимо пароль та активуємо перемикач навпроти пункту Статус. Для простого домашнього користувача цього цілком достатньо. Тепер можна підключатися до Інтернету, значок знаходиться праворуч на верхній панелі.

Firewall

До речі, тільки розробники Ubuntu Mate включають налаштування міжмережевого екрану в комплект операційної системи. Виявляють справжню турботу про користувачів та їхню безпеку. У решті Ubuntu Flavours програми Gufw якось не видно, треба встановлювати самостійно. Хоча новачок взагалі може й не знати про такий корисний додаток, якщо він сам не трапляється на очі.

Треба прополоти автоматичний запуск

Необхідно неабияк прополоти список сервісів, що стартують при запуску системи. Тобто нам потрібні програми, що запускаються. Внизу віконця ставимо галочку поруч із пунктом Показати приховане. Що можна деактивувати без наслідків? Caja Dropbox autostart, Dock Reload, Evolution Alarm Notify, Geoclue Demo agent, Nvidia Optimus, Onboard, Orca Screen Reader, Screen Reader Accessibility Profile, Snap user profile autostart helper, Ubuntu report..., Welcome. Якщо не користуєтеся Bluetooth з ранку до вечора, не друкуєте на принтері, то додатково прибираємо Аплет Blueman та Аплет черги друку. Так, списочок вражає, але ж це Ubuntu.

Звук

Дошкуляють звуки, що супроводжують чи не кожну дію? Налаштування в Центрі керування ховаються у розділі з очевидним найменуванням Звук (або Параметри звуку). У рядку Гучність повідомлень ставимо відмітку поруч із Приглушити.

Тепер відкриваємо розділ Програми та оновлення. По-перше, на вкладці ПЗ Ubuntu перевіряємо, чи позначені галочками всі необхідні джерела додатків. Тобто все, окрім вихідного коду.

Оновлення

По-друге, на вкладці Оновлення (Updates) виставляємо Ніколи (Never) в списку Автоматично перевіряти наявність оновлень (Automatically check for updates). Якщо щось не працює й виникає бажання ці самі оновлення завантажити, можна зробити таку ризиковану дію вручну. Причому, коли вам зручно, а не за розкладом. Але тримайте USB-накопичувач, з якого Ubuntu встановлювали. Може стати в нагоді для перевстановлення, якщо система раптом зламається.

Занадто багато робочих областей, аж чотири? Правий клік на індикаторі праворуч на нижній панелі — вибираємо Параметри. Скорочуємо кількість до прийнятної. Ну чи збільшуємо, якщо здалося мало. Можна залишити одне, а потім прибрати індикатор з панелі. Спершу відкріпити, потім видалити.

Як у Windows

Бажаєте повної схожості з Windows замість інтерфейсу з двома панелями? Потрібна програма Mate Tweak. У її розділі Панель вибираємо конфігурацію Redmond, тиснемо OK та отримуємо бажане негайно. Втім, хто ностальгує за благословенними роками юної Ubuntu, тому й дві панелі до душі. Тим більше, що займають навряд чи більше місця, ніж одна широка в інших операційних системах.

Ми вже пропололи автозапуск і добряче полегшили Ubuntu Mate, але можна прискорити ще. У вищезазначеній програмі Mate Tweak переходимо до розділу Вікна та вимикаємо анімацію. Власне, там взагалі всі позначки зняти можна.

Вимикаємо анімацію

Всі інші налаштування, такі як швидкодія тачпада, інтервал активації зберігача екрану, керування електроживленням тощо, зрозуміло, залежить виключно від особистих вподобань. Тут навряд чи можна щось радити. Але темну тему все ж таки активуємо. Точніше, покажемо, як це робиться.

У вже знайомому Центрі керування знаходимо Параметри зовнішнього вигляду, вибираємо темний варіант, а подальші налаштування цілком очевидні.

Software Boutique
Як встановлювати програми. Для вже новачків є центр додатків Software Boutique. Для трохи досвідченіших є Synaptic Package Manager. По подвійному клацанню на deb-файлі повинен відкриватися Gdebi. Налаштовуємо таке відкриття у властивостях deb-файлу під правим кліком, якщо цього немає.

Що з кодеками мультимедіа. Взагалі-то з коробки є чудовий медіаплеєр Celluloid. Відтворює mp4, mp3 та інші формати. До того ж можна встановити VLC і MPV, тоді точно буде порядок.

Тобто нема необхідності терміново кидати всі справи й клопотати щодо кодеків. Вони потрібні на системному рівні в тому випадку, якщо плануєте працювати з редагуванням відео та аудіо. Але про це згодом.

І ще одна порада. У меню файлового менеджера Caja знаходимо Параметри, відкриваємо вкладку Носії та знімаємо галочку поруч із Переглядати носії при вставці. Це потрібно зробити для того, щоб при підключенні зовнішнього пристрою, наприклад телефону, стільниця не захаращувалася зайвими повідомленнями.

Втім, якщо не вважаєте їх зайвими, можна залишити все як є. Як сказано раніше, додаткові налаштування здійснюються за бажанням. Просто не завадить знати про таку можливість.

Час познайомиться з терміналом. Він зазвичай темний, але не страшний. А буває навіть білосніжний. Насправді вивчати дуже складні команди необов'язково. Просто скопіюємо ось цю:

sudo apt remove whoopsie apport kerneloops unattended-upgrades rsyslog update-manager update-notifier && sudo apt autoremove

Тепер вставимо у віконце терміналу класичною комбінацією клавіш Shift + Insert (або за допомогою меню під правим кліком на вікні) та натиснемо Enter. Введемо пароль, який не відображається, але діє після ще одного натискання Enter. (І ще одного потім, якщо попросить.) Ну ось і все, погані спостерігачі від компанії Canonical успішно видалені.

Позбутися надокучливого вітального віконця Mate Welcome раз і назавжди можна за допомогою простої команди:

sudo snap remove ubuntu-mate-welcome

Настав час розібратися із кодеками, як обіцяно раніше. Виконуємо ось таку команду:

sudo apt install ubuntu-restricted-extras

Щоб погодитися з ліцензійною угодою, яка вискочить прямо в терміналі, до маленької кнопочки OK переміщуємося клавішею Tab. Ну а потім Enter натискаємо, звісно.

Наступна корисна дія теж нескладна. Це заборона додаткам, встановленим із пакетів Snap, оновлюватися автоматично:

sudo snap refresh --hold

Якщо передумаєте, будь-якої миті можна скасувати заборону ось такою командою:

sudo snap refresh --unhold

Дістатись до налаштувань часу найпростіше з того самого Центру керування. Для ручної корекції потрібно вимкнути синхронізацію NTP. Потім, здійснивши налаштування, увімкнути назад. Але це питання не таке вже й просте.

Ubuntu має погану звичку записувати в апаратну частину комп'ютера час за Грінвічем, щойно підключаєте її до інтернету. Якщо на тому ж пристрої перезавантажуєтесь у Windows, там доведеться переводити годинник назад вручну. Причому, щоразу після кожного сеансу. Запобігаємо такій неприємній поведінці системи:

sudo systemctl stop systemd-timesyncd && sudo systemctl mask --global systemd-timesyncd

Діятиме протягом усієї Live-сесії, підключатися до інтернету можна сміливо. Та й як же інакше, адже треба перевірити працездатність Wi-Fi.

Оптимальним релізом для не надто нового пристрою може виявитися Ubuntu Mate 22.04.2, там ще якісне ядро ​​Linux з номером 5.19. Втім, важко передбачити, який саме випуск потоваришує з тим чи іншим обладнанням. Остання цифра в позначенні релізу може бути іншою. Беремо та пробуємо різні варіанти з офіційного архіву розробників.

Оскільки є нормальна підтримка UEFI, для створення завантажувальної флешки просто форматуємо її в FAT32 і копіюємо вміст образу ISO. При перезавантаженні часто тиснемо F12 для виклику тимчасового стартового меню.

Софт для Linux

Почнемо з аудіо, оскільки музику слухають практично всі користувачі комп'ютерних пристроїв. Програма EasyTag цілком виправдовує свою назву — дає змогу легко й швидко редагувати теги аудіофайлів у різних форматах. Або не редагувати, а очистити у всіх композицій у теці одразу.
EasyTag

Зазвичай у дистрибутиви пхається який-небудь аудіоплеєр, від якого користі мало. Тому що відтворювати аудіо можуть і відеоплеєри. Наприклад, Kaffeine вміє все. Взагалі все, навіть показувати цифрове телебачення. При цьому дуже компактний і легкий.

Kaffeine

Однак якщо говорити саме про аудіоплеєри, можна сміливо рекомендувати Clementine, він вміє конвертувати в mp3 і навіть у wma. Вбудовані інструменти прості й дуже інтуїтивні.

Clementine

Для редагування й монтажу аудіо призначена програма Audacity. Не настільки проста, як здається на перший погляд, потрібно розбиратися й заглиблюватися в тонкощі. Але потім робота зі звуком стане цілком реальною.

Audacity

Коли йдеться про графічні редактори, зазвичай насамперед згадується GIMP. Коротко — спрощена безкоштовна альтернатива фотошопу. Можна виготовляти колажі, здійснювати всіляку корекцію тощо.

GIMP

Для малювання та створення ілюстрацій — більш солідна програма Krita. Чому для ілюстрацій? Тому що підтримує CMYK, кольорову модель, яка використовується в поліграфії.

Krita

З відеоредакторами не все просто. Новачкові дуже важко освоїти KDEnlive, та й стабільністю ця програма не обтяжена. А професійний редактор DaVinci Resolve навіть встановити не вийде, він працює лише в певних дистрибутивах. Тим більше що безкоштовна версія все одно марна, не підтримуються пропрієтарні кодеки. Тому не потрібно мучити себе і розчаровуватися, починаємо з нескладного Pitivi й горя не знаємо. Для базових потреб, наприклад, монтажу домашнього відео, Pitivi більш ніж достатньо. А решту можна вивчати лише за наявності дуже великої кількості вільного часу.

Pitivi

Звичайно ж, не можна не згадати пакет офісних додатків. Їх нині розвелося багато, платних і безкоштовних, пропрієтарних і з відкритим кодом, хороших і не дуже. Найкращий — LibreOffice. У бік інших можна навіть не дивитися.

LibreOffice

Kate — найфункціональніша програма з усіх редакторів неформатованого (простого) тексту. Містить велику кількість налаштувань і вирізняється хорошим рівнем зручності під час написання як вихідних кодів, так і звичайних нотаток.

Kate
Звісно, неможливо осягнути неосяжне, показано тільки найкращі та справді необхідні програми, які допомагають новачкам починати роботу швидко й ефективно. 

Всі наведені приклади чудово працюють в легкій стільниці LXQt, з якою суттєво економляться ресурси пристрою, довго тримається заряд батареї ноутбука.