Є легенда, ніби в далекому 2006-му корпорація Microsoft, яка виготовляє операційну систему Windows (що шпигує), пригрозила подати до суду на виробників двох найпопулярніших робочих столів для Linux, Gnome і KDE. Мовляв, використовують запатентований інтерфейс із панеллю задач та кнопкою головного меню. Компанія Suse домовилася з Microsoft щодо KDE. А Canonical та Red Hat вирішили переробити Gnome до невпізнання. Щоб було взагалі не схоже на шпигунську Windows. І досягли успіху в цьому.
Втім, зручна оболонка Unity від Canonical офіційно прожила з 2011-го до 2017-го і залишилася справою ентузіастів. А ось новий Gnome став виробничим стандартом, який використовується за замовчуванням і в Ubuntu, і в Debian, і в Fedora, і в неймовірній кількості менш розрекламованих дистрибутивів.
Однак графічна оболонка Gnome Shell спочатку була призначена для планшетів. Співробітники Gnome Foundation з якогось дива вирішили, що ноутбуки та настільні ПК скоро відійдуть у минуле, навколо будуть лише планшети. А коли стало очевидно, що цей прогноз є помилковим, за справу взялися маркетологи. Роздули масове безумство, мовляв, як же модно, як сучасно, як добре, який класний мінімалізм і таке інше. Мовляв, ви нічого не розумієте у зручності, ми краще знаємо. Частина користувачів піддалася й полюбила нововведення, ще якась кількість сприйняла позитивно завдяки несхожості зі шпигунською Windows, але більшість зберегла здатність мислити самостійно й почала шукати корисні розширення, щоб хоч якось довести рівень комфорту до прийнятного. Так з'явилося одне з найпопулярніших розширень Dash-to-Panel.
Gnome Shell із безглуздою напівпорожньою панеллю та порожнім робочим столом |
Візьмемо якийсь дистрибутив, де Gnome Shell постає перед нашими очима у своєму первісному вигляді. Світиться гнітючою порожнечею простору під безглуздою верхньою панеллю, де місце використовується дуже нераціонально. Наприклад, один із колишніх релізів Pop!_OS.
Головне меню Gnome Shell |
Натискаємо Super (Windows), якої, до речі, на планшеті немає, тому що там екранна клавіатура. Так дбайливо розробники думали про планшети, авжеж. Знаходимо у головному меню Термінал. Запускаємо та виконуємо команду:
sudo apt-get update && sudo apt-get install gnome-shell-extension-dash-to-panel
(Якщо є Synaptic Package Manager, можна обійтися без терміналу. Зробити все, як то кажуть, графічними засобами. Просто знайти пакунок gnome-shell-extension-dash-to-panel, відзначити правим кліком для встановлення та підтвердити застосування змін кнопкою Apply.)
Встановили? Нічого не сталося? Потрібно перезапустити сеанс. Тобто вийти й увійти заново. Потім вже відомим способом відкрити головне меню й знайти програму Extensions, тобто Розширення.
Як знайти Extensions, тобто Розширення |
Dash-to-Panel у списку розширень |
Як тепер розміщувати файли на робочому столі? Адже це Gnome Shell, хоча вже й придатна до використання. Все дуже просто: файли розміщуються лише у розфасованому по папках вигляді. Тобто створюємо на робочому столі папку — і до неї записуємо все необхідне, відкривши у файловому менеджері.
Synaptic Package Manager із встановленим пакетом |
Стосовно Cinnamon, поки немає хорошої спонсорської підтримки, тому не кожен реліз нормальний. Оболонка придатна лише для домашнього використання. Переглянути відео з котиками, побалакати в чаті.
Для навчальних, комерційних та інших серйозних цілей — на жаль, тільки Gnome Shell у варіанті без стандартного магазину додатків Gnome Software. Інший, цілком нормальний магазин софту є в POP!_OS від фірми System76.