Огляд Elementary OS

Хто каже, що Elementary OS наслідує «яблучну» операційну систему, напевно бачив другу лише здалеку. Док унизу ще нічого не означає. Верхня панель Gnome Shell, як завжди, напівпорожня й тому зайва, в неї не вбудовується меню активного вікна.
Elementary OS
Так, це Gnome, хоч і називається тут Pantheon. Добре доопрацьований, з приємним дизайном, з вимкненою автоматичною перевіркою оновлень, з високою чуйністю інтерфейсу та з відсутністю витоків пам'яті, але все ж таки Gnome. За нього охоче хапаються багато виробників власних графічних оболонок, оскільки сама по собі технологія дуже вдала.
 
Головне меню Elementary OS
Протягом тривалого тест-драйву операційна система не розбухла й не почала пригальмовувати (хоча kworker трохи насторожував своєю активною присутністю). Ймовірно тому, що ніякий Gnome Software не висить серед фонових процесів і не жере ресурси, поступово розбухаючи.

Дуже зручне налаштування розкладки клавіатури, все в одному вікні

Однак, на відміну від Gnome Shell, розкладка клавіатури налаштовується легко та очевидно, можна призначити Ctrl+Shift або Alt+Shift для перемикання.

Onboard, це ти?
Екранна клавіатура «з коробки» є і включається в налаштуваннях системи. Судячи з зовнішнього вигляду, це добре знайома Onboard, а не стандартна з Gnome Shell, на щастя.
 
Активуємо подвійний клік замість одинарного
Запускаємо файловий менеджер з дуже очевидною назвою «Файли», тиснемо на шестерню праворуч у верхній частині, щоб відкрити налаштування, і ставимо параметр «Навігація подвійним клацанням», якщо одинарний не влаштовує, не хочеться змінювати звички.
Гарячі кути
Якщо потрібно налаштувати так звані гарячі кути, краще спочатку, поки не звикнете, активувати лівий нижній. І призначити йому оглядовий режим. А меню програм повісити на клавішу Windows (Super). Втім, тут кому вже як зручніше.
Текстовий редактор та його смаколики
Текстовий редактор тут називається «Код». У його параметрах, захованих, як завжди, під кнопкою з шестернею, можна активувати цілу купу розширень. Офісного пакету немає. Довелося запустити LibreOffice у форматі Appimage, оскільки моделюємо ситуацію, коли потрібно щось зробити терміново, немає часу на завантаження та встановлення.
 
Оглядовий режим
Все працює швидко й без найменших глюків, що дуже дивно для продукту на основі Ubuntu. Щодо відтворення мультимедіа, кодеків «з коробки» традиційно не вистачає. Хоча якийсь плеєр присутній, дуже схожий на Gnome Videos, але не гальмує та не запинається. Загалом, щоб під час тест-драйву нічого в системі не чіпати та отримати об'єктивну картину, довелося запустити ще один Appimage із MPV, що відповідає духу цієї операційної системи.
Мінімалістичний плеєр MPV потім закриється сам
Звук чудовий. Ідеально працює й сенсорна панель, не вимагає будь-яких зовсім зайвих дій щодо налагодження чутливості, швидкості, включення кліка по дотику. Загалом, відчувається, що товар зроблений не абияк, інакше не виникне бажання за нього заплатити.

Тобто ситуація приблизно така ж, як із Pop!_OS, яку фірма System76 встановлює на комп'ютери. Є зацікавленість у якісному результаті роботи. Випускати релізи за графіком і «на відчепись» не виходить, на відміну від багатьох інших цифрових виробів.
 
Налаштування
Операційна система Elementary OS, напевно, виявиться хорошим варіантом для любителів мінімалізму. І для тих, хто воліє самостійно встановлювати потрібні програми, не викидаючи масу непотрібних, якими зазвичай нафаршировані дистрибутиви. Працювати досить зручно, якщо звикнути, що для згортання віконця треба натискати на його іконку. Для зовсім новачків не дуже придатна, оскільки потрібно хоча б розуміти, де і як встановлюються програми, як вони називаються, як додати кодеки мультимедіа та інші подібні дрібниці.
 
Майте на увазі, що похідні Ubuntu відразу після підключення до інтернету тихенько вписують в апаратну частину комп'ютера час за Грінвічем. У разі паралельної присутності ще однієї операційної системи доведеться щоразу переводити її годинник назад вручну. Тому ніякого dual boot. Встановлюємо лише Elementary OS. На окремий комп'ютер, якщо треба зберегти іншу ОС.